5. Windows 10 na starých Lumiích

Články na webu » Win10/Mobil/Elektro/Solar » 5. Windows 10 na starých Lumiích

 • Lumia 520 po aktualizaci
  Lumia 520 po aktualizaci

Autor: Petr Pilný, Poslední změna: 23.12.2017

Máte doma starší telefon, kde byly původně Windows 8/8.1? Platforma - ač neúspěšná - měla celkem něco do sebe a kdo potřebuje Microsoftí aplikace, je to cesta jak za pár korun mít celkem rychlé a vybavené zařízení. Především při současných při cenách výprodejů - kdy jde například Lumie 930 sehnat i v ČR okolo 4000Kč. Zdá se vám to hodně? Není - budete mít problém najít něco stejně rychlého a vybaveného za stejné peníze. Nemluvě o provedení, které u Lumie 930 odpovídá původnímu určení telefonu - tedy špičkové zařízení s tučnou cenovkou. A původní Windows 8/8.1? To nás celkem nemusí zajímat.

Z 8.1 na 10? (pozor, doporučuji použít poslední aktualizaci tohoto kroku)

Tímto krokem se tu nebudu zabývat, Update Advisor je přímo od Microsoftu a funguje spolehlivě, tedy na nějakou verzi Windows 10 se dostanete a tam můžeme začít.

Aktualizace: Vzhledem ke složitějšímu postupu přidávám odkz na Smartmanii: https://smartmania.cz/forum/viewtopic.php?f=198&t=32650&start=1040

 • optimálně se vrátit přes WDRT na čisté 8.1
 • doupdatovat na poslední 8.1
 • do PC nainstalovat Windows Kit
 • dále je třeba stáhnout update balíček s buildem 10586.107 (viz odkaz výše nebo google)
 • vybrat z balíčku update se svým telefonem a nakopírovat ho optimálně do C:
 • připojit telefon k PC, Win+R -> CMD (příkazová řádka)
 • CD C:Program FilesWindows Kits10ToolsBini386 (pro Win32bit) nebo CD C:Program Files (x86)Windows Kits10ToolsBini386 (pro Win64bit)
 • iutool -l
 • iutool -V -p c:768x1280 (pozor na cestu)
 • proběhne kopírování souborů (docela si počkáte)
 • dojde k restartu a aktualizaci na 10586.107
 • poté ze staženého update balíčku zkopírovat ze složky Enterprise_Configuration_File_for_TH2_Builds soubor MobileEnterprise.ppgk do telefonu, potvrdit hlášku z telefonu a dát vyhledat aktualizace
 • pokud je to nenajde, pak zatrhnout Odložit updaty a hledat znovu, tím se dostanete na 10586.839
 • pokud chcete dál, pokračujte v následujícím návodu dál a nebo ručně upravte registry.

(tento krok citace htcjirka ze smartmania, 19.3.2017, https://smartmania.cz/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2198&sid=c893f3204247c48e58bc3ac572fbf7b6)

Aktualizace 2: Z Win8.1 na Win10 je možné se dostat i následujícím nástrojem přímo od Microsoftu (OTC updater):

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56120&fa43d42b-25b5-4a42-fe9b-1634f450f5ee=True&e6b34bbe-475b-1abd-2c51-b5034bcdd6d2=True

A zdá se, že je to postup jednodušší.

Na start to "nejtěžší"

Jako ukázkové zařízení ale vyberu jiný telefon než Lumii 930, půjdeme o hodně níž a vlastně úplně na start Windows 8/8.1 doby. Lumie 520 byl snad první kousek a byla to neskutečná pecka. Za hodně málo peněz jste v roce 2013 dostali celkem slušný stroj s dostatečným výkonem pro Windows, IPS diplejem, rozumným foťákem s parádní aplikací a neskutečnou rychlostí v systému i spuštěných aplikacích. To vše pohánělo pouze dvoujádro 1GHz, 512MB RAM, 8GB paměti pro data a nějaké nízké Adreno. Shrnuli to něco, co už v té době například Android ani "nerozeběhlo". Tedy ke startu, připravit...

Krok 1: Věčný boj s místem

Budu tedy počítat s tím, že na mobilu už je nějaká verze Windows 10 (třeba 10586.x tedy větev 1511). V prvním kroku je třeba uvolnit paměť - pokud se s tím nechcete párat, tak tovární nastavení to vyřeší. Nebraňte se mu, stejně na něj možná dojde v pozdější fázi. Doporučuji si pohlídat i to aby nedošlo k aktualizaci aplikací po továrku. Ušetří to hodně 100MB místa a jde o každý z nich. Zároveň pokud je paměti málo (může se to stát) odinstalujte vše co jde (hlava nehlava), opravdu vše všetně bonusů atp. V seznamu aplikací mi nezůstalo nic, co by ještě odintalovat šlo.

Krok 2: Vývojářský režim, Sideloading

Tak a jdeme na věc. Zvolte Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Pro vývojáře. V něm zvolte Vývojářský režim, po jeho aktivaci o něco níž můžete spustit i Portál zařízení, já jsem si i vypnul Ověřování. Pod ním je napsaná adresa, na které se nachází Portál zařízení, ke kterému se připojíte přes prohlížeč z vašeho PC (jde to i z telefonu, dokonce i přímo z aktualizovaného). Adresa má tvar 192.168.1.x atp.

Krok 3: Stažení všeho potřebného

Zde to pro začátek usnadním - připravil jsem archiv všeho potřebného, nejsem však autorem programů a myslete na ně, když to použijete. Stojí za to pohledat i novější verze, většina toho je na XDA fóru... Odkaz z uloz.to je zde: https://uloz.to/!4y4nUKI3sdgm/int-tools-navod-zip

Stručně sepsáno jsou v archivu následující věci:

 • Interop tools (unlock, úpravy registrů atd atd)
 • DHT upgrade advisor (umí změnit a zazálohovat potřebné položky v registrech, není to třeba dělat ručně)
 • Dependencies (knihovny, bez nich to nefachá).

Krok 4: Instalace všeho potřebného

Mělo by to jít asi i z paměťovky/paměti v telefonu, nicméně mě se líbí Portál zařízení, takže se vrátíme k němu. Zadejte do prohlížeče v počítači, který je ve stejné síti (na stejné wifi) adresu získanou v kroku 2. Portál zařízení v jednotlivých verzí trochu liší, nicméně v každé zatím byla položka Apps manager. Pomocí něj se dají sledovat běžící aplikace, spouštět nové, odinstalovat aktuální a hlavně nainstalovat nové. V počítači máte staženou složku a začneme se složkou Dependencies. Sice by měly jít nainstalovat i přímo s aplikací, ale to mi ne vždy fungovalo, takže pěkně po jedné instalovat jako aplikace.

Klepněte u kolonky App package na Browse, vyberte na disku v příslušné složce první a instalujte. Je jich celkem 5, myslím, že jednu to odmítně, že už je v telefonu novější verze. Není třeba to řešit.

Dále ze složky tool vyberte soubor InteropToolsApp_beta_1.7_0.0.157.0_arm.appxbundle a také ho nainstalujte. Dále ze složky dht advisor DHTUpgradeAdvisor_1.512.5.0_arm.appxbundle a nainstalujte. Toť vše. V telefonu budete mít dvě nové aplikace.

Krok 5: Interop unlock

Ten je třeba aby šlo editovat registry. Spusťte Interop tools. Vyberte INTEROP UNLOCK, zvolte Restore NDTHSvc a poté Interop/Cap unlock. Občas mne to zlobilo a nechtělo to napoprvé naskočit. Pozor na zařízení řady x50!. Pokud se vše zadaří, tak pokračujte.

Krok 6: Změna registrů

Spusťte DHTUpgradeAdvisor. Ten "překope" telefon tak, aby se tvářil při updatu jako nějaký jiný - který update dostat má (třeba Lumie 950). Po spuštění klepněte na Backup my phone - jinak nebudete mít uložené původní hodnoty. Naštěstí je lze po updatu vrátit Továrním nastavením. Zvolte dále Single Sim nebo Dual Sim dle telefonu.

U telefonů s 512MB RAM by se mělo dále zvolit Allow update (for 512MB Ram) - telefon se papírově změní v Lumii 636. Dostanete se tím na větev 1607 - cerzi 14393.x, ta obsahuje také aktualizace až do prosince 2017. Zkusil jsem to a dostal se opravdu na verzi 1607. Pokud chcete, můžete tady skončit (viz některý z dalších kroků).

U telefonů s 1GB RAM (já to tedy nakonec zkusil i u 512MB) zvolte Allow update. Telefon se papírově změní na Lumii 950 a dostane nejprve 1703 a ve druhém/třetím kole 1709. Prostě se proupdatujte až do cíle. Update 1709 byl největší a potřeboval nejvíce místa a také paměti RAM/SWAPu. VIZ Krok 7!

Jděte do Nastavení -> Systém -> O systému a v Informacích už by měl být uvedený jiný typ telefonu. Pokud ne, máte problém - asi se nepovedl Interop Unlock, takže znova Krok 5. Pokud ano, tak pokračujte.

(Poznámka autora: V registrech jde dosáhnout bez problémů i dalších věcí jako třeba zvýšení maximálního času závěrky fotoaparátu na 4s atp).

Krok 7: Updaty padají při přípravě

Pokud vám update spadne, pak mu nejspíš nevychází RAM. Je vhodné zkusit navýšit SWAP - tento krok doporučuji tak jako tak i pro zařízení s 1GB RAM. Pozor - padají neznamená, že telefon napíše, že na ně není místo. Prostě telefon vytuhne.

Spusťte Interop tools, Zvolte Registry Browser -> HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CONTROLSET001 (někdy jen CurentControlSet) -> Control -> Session Manager -> Memory management -> PagingFiles a ty zeditujte z původních u:pagefile.sys 256 256 na u:pagefile.sys 256 512. Pozor na mezery atp. Maximum jsem zkoušel 768 768, nad 1024 je to prý nestabilní, nevím. Číslo je množství v MB, dolní a horní mez, mohou být stejné. Update pak zopakujte a mělo by to projít.

Krok 8: Vrácení hodnot

Pokud už máte vše potřebné z Updatů, spusťte DHT Advisor a zvolte Restore Backup. Telefon se změní zpět na původní model a dokud ho zde opět nezměníte, tak vám nedorazí žádný další update. Tedy pro další update už budete postupovat od kroku 6. Kdyby to nešlo změnit zpět, je třeba provést Interop unlock (viz krok 5).

Krok 9: Užívejte si Win10 1709 :-).

Na starších telefonech bude problém s prvním načtením aplikací, pak už by ale mělo vše fungovat relativně plynule. Nebude to raketa, ale EDGE, foťák a třeba Age of Empirec: Castle siege mi jedou v pohodě, mavíc to dokáže na pozadí udržet i ty Age of Empires. Na 520 jsem to ještě vše neotestoval, ale například na 930 jede neskutečně. U 520 je ale znát "pomalé" načítání už při bootu. Nicméně poté telefon hlásí celkem hodně volné RAM, takže to asi půjde.

Za problémy neručím :-).